Preuzimi i testiraj VojvodinaMeteo Android aplikaciju
SPEKTAKL: Polarna svetlost večeras vidljiva i iz Vojvodine kao posledica izbačaja koronalne mase na suncu 3. novembra
U periodu između 17:30 i 18:30 Polarna svetlost (Aurora borealis) bila je vidljiva i na nižim geografskim širinama, pa tako i u delovima Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Srbije (konkretno Vojvodine).
Izbačaj koronalne mase na suncu prema Zemlji 2.11. izazvao je geomagnetnu oluju kategorija G3. Drugi veći izbačaj od 3. 11. upravo udara Zemljino magnetno polje i izaziva auroru borealis, čak i na vrlo malim geografskim širinama. Tako je Polarna svetlost ranije večeras bila vidljiva i iz delova Vojvodine, i okolnih teritorija. Na našim geografskim širinama polarna svetlost je vidljiva kada je ona zapravo najizraženija u polarnom pojasu, gde je ona redovna i uobičajena pojava. Izbačaj koronalne mase, ogromnog mehura pregrejanog gasa ili plazme izbačene sa Sunca (coronal mass ejection- CME) iz erupcije filamenta 3. novembra stigla je do Zemlje u nedelju u drugom delu dana (05.11).
Poslednji put je polarna svetlost u našim krajevima viđena 2003. godine – naveo je Miša Bracić, profesor fizike.
Posmatrana iz područja bliže Zemljinim polovima, polarna je svetlost je uglavnom žutozelene, a sa manjih geografskih širina, crvene boje. Do razlike u boji dolazi zbog različitih gustoća vazduha na različitim visinama u atmosferi. Na velikim visinama, gde je atmosfera retka, sudari su među molekulima zraka retki i kiseonik dva minuta nakon pobuđenja emituje crvenu svetlost.
Već je poznato da polarna svetlost nastaje kao rezultat solarnih geomagnetnih oluja, kada naelektrisane čestice magnetosfere, uglavnom elektroni, ali i protoni (sunčev vetar) i teški joni (poput kiseonika i azota) dođu u kontakt sa zemljinom atmosferom i usled reakcije kao posledicu daju svetlosne efekte raznih boja.
Polarna svetlost u našim krajevima je viđana i 1958, 8 i 9, kao i 11. novembra 1991. godine, 6 na 7. aprila 2000. godine, kao i već pomenute 2003. godine.
CME (coronal mass ejections) se javljaju u aktivnoj fazi Sunca. Sada smo blizu vrhunca 25. solarnog ciklusa, a sam 25. solarni ciklus potrajaće do oko 2030. godine. Kulminacija ovog ciklusa se očekuje tokom 2024. i 2025. godine. CME-ovi nisu uvek usmereni prema Zemlji ali sada je zabeležen njegov dolazak u obliku nagle promene u geomagnetnom polju.
Ovo se vidi u podacima o solarnom vetru kao i naglom porastu magnetnog polje, brzine i gustine solarnog vetra. Prednji deo CME udara u planetu. Zemljino magnetno polje je već dostiglo G1 (manji) nivo oluje. Očekuje se da će uslediti nivoi G2 (umereni) i verovatno G3 (jaki), a što je odlično za posmatrače aurore – navodi naš saradnik i profesor fizike Miša Bracić.
Možemo li videti polarnu svetlost i narednih dana?
Tokom današnjeg i sutrašnjeg dana očekuje se slaba do umerena solarna oluja, dok bi sledeća veća aktivnost trebala da se javi tokom srede i četvrtka 8-9. novembra, kada lako može da se desi da polarna svetlost ponovo bude vidljiva i iz nižih geografskih širina. Dakle, ne i izvesno, ali sa većom šansom (poput one u nedelju).
Uskoro još informacija…
Pridruži nam se na Viberu
Pridružite se našem Viber kanalu i budite uvek korak ispred svih sa najnovijim informacijama kada su vremenske (ne)prilike u Vojvodini u pitanju, a i šire. Nove prognoze vremena i obaveštenja uvek prvo plasiramo na Viberu i Telegramu, a tek onda na društvene mreže. Budite deo aktivne zajednice, priključite se klikom na link iznad (nije reč o grupi).
Pridruži nam se na Telegramu
Pridružite se našem Telegram kanalu i budite uvek korak ispred svih sa najnovijim informacijama kada su vremenske (ne)prilike u Vojvodini u pitanju, a i šire. Nove prognoze vremena i obaveštenja uvek prvo plasiramo na Telegramu i Viberu, a tek onda na društvene mreže. Budite deo aktivne zajednice, priključite se klikom na link iznad (nije reč o grupi).
Ja pomislio da nam je predsednik to omogućio