Preuzimi VojvodinaMeteo Android aplikaciju i imaj brzi pristup svim informacijama uvek i svuda




MALA, ALI POSTOJANA: Uz solarnu oluju klase G3, moguća pojava Aurore na srednjim geografskim širinama

Dva CME idu ka Zemlji nakon uzastopnih izbačaja X-baklji (X7.1 i X9.1) iz aktivne sunčeve pege AR3842. Prema modelima NOAA i NASA-e, očekuju se tri udara u periodu 4-7. oktobar, od kojih najjači upravo večeras. Očekuju se snažne geomagnetne oluje klase G3 sa mogućim aurorama na srednjim geografskim širinama. Površina Zemlje je zaštićena magnetnim poljem i nema opasnosti po živi svet. Podsećamo, prošle godine, 5. novembra, bili smo u prilici da posmatramo Aurorinu svetlost iz naših krajeva.

Obzirom na klasu G3 geomagnetne oluje (postoje još G4 i G5 prema NOAA klasifikaciji), te na očekivanu Kp6 i Kp7 na srednjim geografskim širinama, jasno je da je moguća pojava polarne svetlosti čak i u ovim oblastima, a praćenje – ako oblaci to dozvole.

Izbačaji koronalne mase koji su se dogodili 3. oktobra (Izvor: soho.nascom.nasa.gov)

Kp indeks je globalni geomagnetski indeks koji meri snagu geomagnetskih aktivnosti na skali od 0 do 9, gde:

  • Kp0 – Kp2 označava mirne uslove,
  • Kp3 – Kp4 označava umerene geomagnetske smetnje,
  • Kp5 i više označava geomagnetske oluje.

Kao što smo naveli, kod nas se očekava Kp6 do Kp7 večeras, i tokom noći ka nedelji.

Šanse za auroru u Vojvodini prema Kp6 i Kp7 indeksu


Kp6: Postoji velika šansa da se aurora proširi na srednje geografske širine. U ovom slučaju, aurora bi mogla biti vidljiva u delovima severne Evrope, Kanade, severnih delova SAD-a (npr. Minnesota, Wisconsin, New York) i severne Kine.
Kp7: Šanse za auroru na srednjim geografskim širinama postaju još veće. U ovom slučaju, aurora bi mogla biti viđena čak i u južnijim regionima poput severne Nemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, južne Kanade, pa čak i severnih delova srednjeg Zapada SAD-a. Čak su i oblasti poput severne Francuske, Poljske, Mađarske, i sličnih geografski srednje pozicioniranih regiona potencijalne “mete” za auroralne prikaze.

Kako CME nastaju i kako utiču na Zemlju?

Koronalni izbačaji mase (CME – Coronal Mass Ejections) su masivni oblaci plazme i magnetnog polja izbačeni iz Sunčevih korona, koji se mogu proširiti kroz svemir, a pogađaju i Zemlju. Ovi fenomeni često dolaze nakon solarnih baklji, poput X7.1 i X9.1, koje su najintenzivnije klase solarnih baklji.

CME nastaju u aktivnim oblastima na Suncu, poput sunčevih pega (u ovom slučaju AR3842), kada dolazi do naglog oslobađanja energije iz Sunčevog magnetnog polja. Ova energija uzrokuje izbacivanje solarne plazme u obliku oblaka, koji se širi prema spolja, ponekad to bude upravo u pravcu Zemlje. Takvi oblaci plazme mogu sadržavati milijarde tona materijala i putuju brzinama od nekoliko stotina do nekoliko hiljada kilometara u sekundi. Ako CME uzrokovani ovim bakljama pogode Zemlju, može doći do jake geomagnetske oluje, sa efektima koji uključuju snažne aurore, prekide u komunikacionim sistemima, probleme sa satelitima, rizik za astronaute, potencijalnim posledicama po globalne komunikacione i električne sisteme, avijaciju, kao i sa spektakularnim prikazom polarnih svetlosti – što je onaj lepši deo priče.

Šansa mala, ali ipak postojana

Pored toga što je ovog puta šansa za auroru u našim krajevima svakako mala, itekako treba biti na oprezu jer je ipak postojana, a ni to se često ne dešava. Na žalost, u našim krajevima će večeras i tokom naredne noći biti pretežno do potpuno oblačno vreme, te će uslovi biti minimalni da bilo šta vidimo, ali postoji šansa da dođe do povremenog cepanja oblačnosti.

Praćenje parametrizacije 6-7. oktobar

NOAA / SWPC – K indeks (ažurira se na oko 3h)
Space Weather – Solar X ray, Solar Proton + Kp indeks (G)

Podrži rad VojvodinaMeteo

VojvodinaMeteo je nezavisan i samofinansirajući projekat sa ciljem da stanovnicima Vojvodine, a i šire, obezbedi precizne i objektivne prognoze vremena, kao i meterološke izveštaje. U planu je dalji razvoj projekta, poput lansiranja Android i iOS aplikacije, kreiranje novih prognostičkih mapa numeričkih modela, kao i interaktivna mapa sa prikazom aktuelnih podataka i radarske slike. Za sve ovo potrebno je nečije uloženo vreme i finansijska sredstva. Ukoliko ne želite da se oslanjate na senzacionalističke naslove medija, već na objektivno izveštavanje, i dalje ulaganje u infrastrukturu (postavljanje stanica i kamera na primer), izaberite jedan od načina da nas podržite!

Pridruži nam se na Viberu

Pridružite se našem Viber kanalu i budite uvek korak ispred svih sa najnovijim informacijama kada su vremenske (ne)prilike u Vojvodini u pitanju, a i šire. Nove prognoze vremena i obaveštenja uvek prvo plasiramo na Viberu i Telegramu, a tek onda na društvene mreže. Budite deo aktivne zajednice, priključite se klikom na link iznad (nije reč o grupi).

Pridruži nam se na Telegramu

Pridružite se našem Telegram kanalu i budite uvek korak ispred svih sa najnovijim informacijama kada su vremenske (ne)prilike u Vojvodini u pitanju, a i šire. Nove prognoze vremena i obaveštenja uvek prvo plasiramo na Telegramu i Viberu, a tek onda na društvene mreže. Budite deo aktivne zajednice, priključite se klikom na link iznad (nije reč o grupi).




Podeli tačne informacije:
Jovan Čabrilo
Jovan Čabrilo

Osnivač i glavni urednik portala VojvodinaMeteo. Meteorologijom se amaterski kao naukom bavim duže od 15 godina, sa posebnim osvrtom na sinoptičku i dinamičku meteorologiju. Strastveni ljubitelj oluja i lovac na iste, volim prirodu i da putujem.

Dipl. ing. menadžmenta Informacionih tehnologija. Datum i mesto rođenja: 26.12.1993. ; Zrenjanin

Objave: 707

Komentar:

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *