Preuzimi VojvodinaMeteo Android aplikaciju i imaj brzi pristup svim informacijama uvek i svuda
Golubarska vremenska prognoza
VojvodinaMeteo golubarska prognoza za Srbiju. Na ovoj stranici nalazi se vremenska prognoza po regionima, a prilagođena je za golubarstvo i golubarske sportove sa svim neophodnim meteorološkim elementima, računajući osim osnovnih meteoroloških elemenata u prizemlju i određene vrednosti na visinama na kojima srpski visokoletač i pismonoše lete.
GENERALNI POKROVITELJ:


TEKSTUALNA PROGNOZA ZA SRBIJU
TEKSTUALNA VREMENSKA PROGNOZA ↓
ČETVRTAK, 24. april
VREME:
U jutarnjim časovima očekuje se česta pojava magle i niskih oblaka (krpa), a što predstavlja faktor rizika za let srpskih visokoletača. Istovremeno, mestimično se očekuju kiša i pljuskovi i tokom prepodnevnih časova. U nastavku dana promenljivo oblačno i nestabilno, uz prisustvo niskih oblaka (faktor rizika), i uz kraće sunčane intervale. Jedino će na istoku Srbije i u većem delu Banata (R2, R8 i R9) biti uglavnom suvo i uz ređu pojavu pljuskova, dok će u ostatku zemlje pojava grmljavinskih pljuskova biti češća, uz mogućnost i za vremenske nepogode sa gradom i obilnom kišom za kratko vreme. Jutarnje temperature uglavnom između 8 i 12°C, a maksimalne dnevne od 19 do 23°C.
VETAR:
Tokom većeg dela dana vetar slab (do 2m/s) i promenljivog smera, kada govorimo o referentnim visinama (600 i 1000m). Preovladavaće istočno i jugoistočno visinsko strujanje. Jačanje vetra očekuje se najpre u košavskom području, iz smera jugoistoka i istoka, počevši od 17-18 časova, kada brzina vetra u regionima košavskog područja prelazi 6m/s.
Preovladavaće (umerena) uzlazna vertikalna strujanja.
U toku je priprema i testiranje novog prognostičkog modela v2025, uz koji je obavezno pratiti tekstuelni deo prognoze radi boljeg i lakšeg razumevanja. Novi model operativno ulazi u rad početkom maja.
PETAK, 25. april
VREME:
Slično jutru u četvrtak, u petak se takođe u jutarnjim časovima očekuje mestimična pojava magle, kao i česta pojava niskih oblaka (krpa), izuzev na istoku zemlje (R9). Jutro i pre podne biće uglavnom suvo, međutim na zapadu, jugozapadu i severozapadu zemlje mestimično se očekuje kratkotrajna kiša ili pljusak. U drugom delu dana promenljivo oblačno i nestabilno, u većini regiona sa lokalnim pljuskovima i grmljavinom, dok će se u regionima istoka (R2, R8, R9, R7, R15) zadržati uglavnom suvo vreme i bez padavina, uz manje niskih oblaka u odnosu na predele zapadno. Jutarnje temperature uglavnom između 8 i 12°C, a maksimalne dnevne od 18 na zapadu i severozapadu do 24°C u istočnim predelima zemlje.
VETAR:
Tokom većeg dela dana vetar slab odnosno povoljnih brzina, iz smera juga i jugoistoka u većini regiona. Dakle, brzina vetra ne prelazi 5m/s, a često ni 3m/s na referentnim visinama (600 i 1000m). Jačanje vetra javlja se kasno poslepodne i predveče, iz smera zapada i severozapada, i to upravo u ovim delovima zemlje (R11, R10, R3), te se od 16-17h javljaju nepovoljne vrednosti.
Preovladavaće (slaba) uzlazna vertikalna strujanja u većem delu zemlje, a na zapadu i severozapadu zemlje odnosno R11, R10, R3, R13 (slaba do umerena) silazna.
U toku je priprema i testiranje novog prognostičkog modela v2025, uz koji je obavezno pratiti tekstuelni deo prognoze radi boljeg i lakšeg razumevanja. Novi model operativno ulazi u rad početkom maja.
Ažurirano / sledeće ažuriranje: sreda, 23. april u 11:50 ; petak, 25.04
TEKSTUALNA VREMENSKA PROGNOZA ZA (takmičarsku) NEDELJU ↓
///
Ažurirano / sledeće ažuriranje: – ; petak, 16. maj
TEHNIČKA OBAVEŠTENJA
1.) U toku je fuzionisanje numeričkog modela koji je svih prethodnih godina kalkulisao automatsku prognozu vremena, a na osnovu koje je uz naknadnu obradu formirana i operativna prognoza vremena. Zbog toga se već izvesno vreme (od sredine avgusta) dve odvojene prognoze sada zovu “Operativna 1” i “Operativna 2”, obzirom da među njima razlika i dalje postoji, obzirom da prva prolazi naknadnu obradu prognostičara u bilo kakvoj graničnoj situaciji (lokalni pljuskovi na primer, vetar na granici, ili bilo koja druga neizvesnost).
Od utorka 3. septembra u sklopu ovog prelaznog perioda za sezonu i novi model v2025, omogućeno je da u većini dana prognoza “Operativna 2” bude ažurirana i do 5 dana unapred. Prognoza “Operativna 1” ažurira se obično ponedeljkom i petkom, osim u situacijama kada je vreme jasno nepovoljno ili jasno povoljno (bez bilo kakvih graničnih uslova tokom dana). Ukoliko se na primer proceni da su utorak i sreda strogo nepovoljni dani, a četvrtak ima potencijal za održavanje treninga ili društvene utakmice, “Operativna 1” prognoza se ažurira sredom, zbog njene svežine za četvrtak, i tada se druga prognoza gasi, kako ne bi dolazilo do bilo kakbih zabuna.
2.) Nastavljaju se radovi na izradi sajta NSS-a. Nakon objavljenog nezvaničnog kataloga, sledeći korak je puštanje sajta u zvanični rad. Sajt će vremenom biti dopunjavan i unapređivan u narednom periodu, kako tokom jeseni / time, tako po potrebi i tokom sledeće sezone. Prva verzija sajta biće u funkciji do kraja aktuelne sedmice (najkasnije 15.09), tako da će tokom regionalnih i opštinskih takmičenja sajt biti ozbiljan izvor informisanja članstva.
Ažurirano: ponedeljak, 9. septembar u 20:00
NAPOMENA O OBLACIMA:
Visoka, srednja i niska oblačnost ne nalazi se uvek na istim visinama, već je ova vrednost promenljiva. Visoki (5-13km) i srednji oblaci (1.5-7km) ne predstavljaju faktor rizika za let srpskih visokoletača, već u rizičnu grupu spadaju isključivo niski oblaci (od tla – do 1.5km visine). Niski oblaci mogu se nalaziti na 1500m, 1000m, ali i na nižim visinama poput 200, 300m, dok među niske oblake spada i magla. U tu grupu spadaju oblaci tipa Stratus, Nimbostratus, Stratocumulus, kao i oblaci vertikalnog razvitka Cumulus i Cumulonimbus koji imaju promenljivu vrednost visine baze oblaka.
Zbog činjenice da se niski oblaci mogu naći kako na 200m, tako i na 1500m, te da iz meteorološkog ugla tu nema razlike, a da za golubare i golubove to predstavlja značajnu razliku, u tekstuelnom delu posebna pažnja se posvećuje prognozi baze oblaka, u slučajevima kada se očekuje (prognozirana je) niska oblačnost.
DETALJI O PROGNOZI (UPUTSTVO)
AŽURIRANJE PROGNOZE: Prognoza se ažurira tri dana u sedmici, ponedeljkom, sredom i petkom, u ranim poslepodnevnim časovima, između 14 i 15h ponedeljkom i sredom, a između 13 i 14h petkom. Sredom i petkom objavljuje se i tekstualna prognoza za nedelju, kada je takmičarski deo sezone, onda i subotom. U toku takmičarskog dela sezone (seniori od prvenstva opštinskih saveza do kupa prvaka, i juniori od prvenstva balkanskog saveza do prvaka opštinskih saveza) prognoza će se po potrebi ažurirati i subotom, do 13h. Automatska prognoza (kao dopunska) biće dostupna konstantno, 7 dana u nedelji, sa ažuriranjem 2 do 4 puta dnevno sa novim podacima.
Za donošenje odluka o održavanju takmičenja petkom ili po potrebi subotom, posmatra se i analizira OPERATIVNA PROGNOZA, a ne AUTOMATSKA koja je tu samo kao dopuna, i kako bi ukazala na tendenciju razvoja vremenskih prilika u narednom periodu. Njena glavna prednost jeste čestina ažuriranja, dva puta dnevno, dok operativna prognoza prolazi kroz dodatne kontrole, i u velikoj većini slučajeva je tačnija. Takođe, uvek je obavezno konsultovanje TEKSTUALNE PROGNOZE!
Granične vrednosti oblačnosti i vetra podebljavaju se (bolduju) i boje u narandžasto (postojana srednja, slaba niska oblačnost ; vetar brzina 5 i 6m/s), a nepovoljne vrednosti koji su visok faktor rizika boje se u crveno (umerena i postojana niska oblačnost ; vetar brzina 7m/s i više). Ova funkcionalnost dodata je zarad bolMje preglednosti tabele, i kako bi se realni faktori rizika istakli. Ne predstavlja nikakvu ocenu povoljnosti (nekadašnji PSI – indeks povoljnosti).
Granične vrednosti temperature na 2m i 1000m podebljavaju se (bolduju) i boje u zeleno zbog akcentovanja da je sveže (T2m – temperature 8, 9 i 10°C), a nepovoljne vrednosti koji su visok faktor rizika boje se u crveno i plavo (T2m 7°C ili niže, odnosno 37°C ili više ; T1000m 7°C ili niže, odnosno 30°C ili više). Ova funkcionalnost dodata je zarad bolje preglednosti tabele za potrebe takmičarske komisije, i kako bi se realni faktori rizika istakli. Ne predstavlja nikakvu ocenu povoljnosti (nekadašnji PSI – indeks povoljnosti), ali je kreirana na osnovu takmičarskog pravilnika.
Ponekad je potrebo kliknuti CTRL + F5 na tastaturi (hard refresh) kako bi se automatska prognoza prikazala (ponavljamo, omogućena je u danima kada izostane operativna ili operativna kasni).