Golubarska vremenska prognoza za Crnu Goru
VojvodinaMeteo golubarska prognoza za Crnu Goru. Na ovoj stranici nalazi se vremenska prognoza po regionima, a prilagođena je za golubarstvo i golubarske sportove sa svim neophodnim meteorološkim elementima, računajući osim osnovnih meteoroloških elemenata u prizemlju i određene vrednosti na visinama na kojima srpski visokoletač i pismonoše lete.
TEKSTUALNA PROGNOZA ZA CRNU GORU
APRIL 2023 ↓
Čekamo novu sezonu! 🙂
SREĆNO!
APRIL 2023 ↓
Čekamo novu sezonu! 🙂
SREĆNO!
Ažurirano / sledeće ažuriranje: – ; april, 2023 (tekst + automatska)
TEHNIČKA OBAVEŠTENJA
Puštena je prva i testna verzija automatske prognoze, na kojoj se radilo tokom protekle nedelje. Trenutno je kreirano čak 6 automatskih regiona, kako bi se u narednom periodu vršilo testiranje i upoređivanje između kreiranih regiona, a što će za cilj imati određivanje prioriteta i geografskog rasporeda krajnjih regiona koji bi bili u funkciji od početka aprila.
Tokom marta će biti menjana brojnost i sadržaj regiona, a sa ciljem da 2 ili najviše 3 operativna regiona budu dovoljna da pokriju celokupnu teritoriju Crne Gore, uz postojanje jednog ili dva dopunska automatska regiona, što će računarski resursi verovatno dopustiti (3+2 ili 2+2). Zvaničan predlog regiona će biti objavljen 21. marta.
Kako mesec mart bude odmicao, tako se očekuje povećanje preciznosti golubarske prognoze vremena po regionima. Aktuelnu prognozu uzimati sa rezervom, premda će odmicanjem meseca biti primećeno poboljšanje prognoze. Operativna prognoza, koja startuje u aprilu, jeste glavna prognoza koja se koristi za donošenje bilo kakvih odluka, obzirom da je najtačnija.
Ažurirano: utorak, 28. februar 18:00
NAPOMENA O OBLACIMA:
Visoka, srednja i niska oblačnost ne nalazi se uvek na istim visinama, već je ova vrednost promenljiva. Visoki (5-13km) i srednji oblaci (1.5-7km) ne predstavljaju faktor rizika za let srpskih visokoletača, već u rizičnu grupu spadaju isključivo niski oblaci (od tla – do 1.5km visine). Niski oblaci mogu se nalaziti na 1500m, 1000m, ali i na nižim visinama poput 200, 300m, dok među niske oblake spada i magla. U tu grupu spadaju oblaci tipa Stratus, Nimbostratus, Stratocumulus, kao i oblaci vertikalnog razvitka Cumulus i Cumulonimbus koji imaju promenljivu vrednost visine baze oblaka.
Zbog činjenice da se niski oblaci mogu naći kako na 200m, tako i na 1500m, te da iz meteorološkog ugla tu nema razlike, a da za golubare i golubove to predstavlja značajnu razliku, u tekstuelnom delu posebna pažnja se posvećuje prognozi baze oblaka, u slučajevima kada se očekuje (prognozirana je) niska oblačnost.
DETALJI O PROGNOZI (UPUTSTVO)
AŽURIRANJE PROGNOZE: Prognoza se ažurira tri dana u sedmici, ponedeljkom, sredom i petkom, u ranim poslepodnevnim časovima, između 13:30 i 14:30h. Sredom i petkom objavljuje se i tekstualna prognoza za nedelju, kada je takmičarski deo sezone, onda i subotom. U toku takmičarskog dela sezone (seniori od prvenstva opštinskih saveza do kupa prvaka, i juniori od prvenstva balkanskog saveza do prvaka opštinskih saveza) prognoza će se po potrebi ažurirati i subotom, do 13h. Automatska prognoza (kao dopunska) biće dostupna konstantno, 7 dana u nedelji, sa ažuriranjem 2 do 4 puta dnevno sa novim podacima.
Za donošenje odluka o održavanju takmičenja petkom ili po potrebi subotom, posmatra se i analizira OPERATIVNA PROGNOZA, a ne AUTOMATSKA koja je tu samo kao dopuna, i kako bi ukazala na tendenciju razvoja vremenskih prilika u narednom periodu. Njena glavna prednost jeste čestina ažuriranja, dva puta dnevno, dok operativna prognoza prolazi kroz dodatne kontrole, i u velikoj većini slučajeva je tačnija. Takođe, uvek je obavezno konsultovanje TEKSTUALNE PROGNOZE!
Granične vrednosti oblačnosti i vetra podebljavaju se (bolduju) i boje u narandžasto (postojana srednja, slaba niska oblačnost ; vetar brzina 5 i 6m/s), a nepovoljne vrednosti koji su visok faktor rizika boje se u crveno (umerena i postojana niska oblačnost ; vetar brzina 7m/s i više). Ova funkcionalnost dodata je zarad bolMje preglednosti tabele, i kako bi se realni faktori rizika istakli. Ne predstavlja nikakvu ocenu povoljnosti (nekadašnji PSI – indeks povoljnosti).
Granične vrednosti temperature na 2m i 1000m podebljavaju se (bolduju) i boje u zeleno zbog akcentovanja da je sveže (T2m – temperature 8, 9 i 10°C), a nepovoljne vrednosti koji su visok faktor rizika boje se u crveno i plavo (T2m 7°C ili niže, odnosno 37°C ili više ; T1000m 7°C ili niže, odnosno 30°C ili više). Ova funkcionalnost dodata je zarad bolje preglednosti tabele za potrebe takmičarske komisije, i kako bi se realni faktori rizika istakli. Ne predstavlja nikakvu ocenu povoljnosti (nekadašnji PSI – indeks povoljnosti), ali je kreirana na osnovu takmičarskog pravilnika.
Ponekad je potrebo kliknuti CTRL + F5 na tastaturi (hard refresh) kako bi se automatska prognoza prikazala (ponavljamo, omogućena je u danima kada izostane operativna ili operativna kasni).
Najviše čitano (30 dana)



